סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט
כל תלמידי התיכון ישתתפו בסמינרים בנושא השואה

כל תלמידי כיתות י"א יחויבו להשתתף בימי ההכנה לקראת המסעות לפולין - ולא רק התלמידים אשר יוצאים בפועל למסעות, כפי שהיה עד עתה. ההחלטה, שתיכנס לתוקף בשנת הלימודים הבאה, התקבלה לאחרונה בהנהלת משרד החינוך. מנכ"לית מכון "משואה", איה בן-נפתלי, אמרה אתמול כי "במשך השנים חטאנו במתן כל תשומת הלב - הארגונית והחינוכית - למשלחות לפולין, בעוד הרוב המכריע מבין התלמידים נשכח ולא קיבל דבר. נסחפנו לטפל במשלחות לפולין, והן אלה שמקבלות כמעט את כל המשאבים".

בשנים האחרונות יוצאים, בממוצע, כ-25 אלף תלמידים בשנה למסעות בפולין, בדרך כלל בכיתות י"א. כחלק מההכנה למסע, עוברים התלמידים ימי עיון, הנמשכים בין יום ליומיים, המועברים בעשרה מרכזים להנחלת זיכרון השואה ברחבי הארץ, ובהם מכון "משואה", מוסד "יד ושם" מוזיאון "לוחמי הגטאות" ועוד. שיעור המשתתפים בימי ההכנה עומד על כ-25%-30% מכל שכבת גיל (לא כולל תלמידים מהמגזר החרדי והערבי).

לאחרונה החליטו שר החינוך גדעון סער ומנכ"ל משרדו שמשון שושני לחייב את כל תלמידי שכבת י"א להשתתף בימי ההכנה למסעות. לדברי ראש "מינהלת פולין" במשרד החינוך, אלי שיש, קהל היעד החדש יעמוד על כ-100 אלף תלמידים, והמשרד יסייע במימון הסעות התלמידים למרכזים השונים בהיקף של כמה מיליוני שקלים. "כדי להעצים את הוראת השואה הוחלט לקחת אחריות על שכבת גיל שלמה. ההחלטה תאפשר לתלמידים שיוצאים לפולין וגם לאלה שלא, לחוות ולדון בהיבטים שונים הקשורים בשואה", אמר שיש.

על פי דו"ח של מרכז המחקר של הכנסת מלפני כשנה, חלק גדול ממשלחות בתי הספר העצמאיות היוצאות לפולין באות מיישובים מבוססים.

בדיון שנערך לפני כחודשיים בוועדת החינוך של הכנסת ועסק בהיבטים שונים של משלחות התלמידים לפולין, אמרה מנכ"לית "משואה" בן-נפתלי כי "בשנים האחרונות כולנו התגייסנו - משרד החינוך, ה-Claims conference וארגונים נוספים, כדי לתמוך במסע לפולין, אבל שכחנו את רוב שכבת הגיל. כ-75% מכל שכבת הגיל לא יוצאים לפולין, והם לא עוברים את ההכנה ולא את התהליך שבעקבות המסע. בעצם זנחנו אותם".

אתמול הוסיפה בן-נפתלי כי "יש היום בני 30, שלא קיבלו במהלך לימודיהם שום מרכיב של העשרה פורמלית בנושא השואה. לפני 15 שנה היה נהוג ששכבות גיל שלמות עוברות את התהליך החינוכי הבסיסי, ומתוכן יוצאת משלחת נבחרת לפולין. כיום הדברים נעשים על רקע כלכלי".

מתוך כתבתו של אור קשתי, פורסם ב"הארץ" ב-3 במרץ 2010

שלח לחבר הדפס

   

Created by Emara Design. Signed by .