סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט
לבד בברלין- הנס פאלאדה

"לבד בברלין" מאת הנס פאלאדה | הוצאת ידיעות אחרונות

מאת מאשה צור-גלוזמן, "הארץ", 18.8.10


הנס פאלאדה, שמו הספרותי של רודולף דיטצין, היה חולה נפש ומכור לסמים, והיה לזמן מה חביבו של גבלס. אך בספרו "לבד בברלין", על זוג מתנגדים למשטר הנאצי, ערך חשבון נפש מר עם בני עמו והצביע על הרגע שבו יש לוותר על הביטחון האישי ולנקוט עמדה מוסרית

עשרות שנים מאז שקמה ונפלה גרמניה הנאצית, ואומות העולם עדיין לא מסוגלות להחליט: האם היו הגרמנים בתקופה הנאצית גוש אחיד של מפלצות לא אנושיות; או שהיו בני אדם, כמוני וכמוך. זוהי חרב פיפיות: תאמרו שהנאצים ותומכיהם היו בני אדם ובכך כביכול אמרתם שאין האחריות נופלת עליהם בלבד אלא גם על נסיבות חייהם; תאמרו שהנאצים ותומכיהם היו מפלצות לא אנושיות בהתקף פסיכוטי קבוצתי, ובכך הסרתם את האחריות מהאדם באופן כללי. פאלאדה מספר ב"לבד בברלין" את האמת על אנשים אלה בתנאים קיצוניים. תנאים שהאיש הממוצע מגלה בהם מיהו באמת: יצור שפל - או בן אדם.

פאלאדה הפך לחביבו של יוזף גבלס שלא בטובתו, בעקבות רומן שנתפש על ידי משרד התעמולה הנאצי ככתב פלסתר נגד רפובליקת ויימאר. אולם כשסירב לכתוב את הרומן האנטישמי שגבלס דחק בו לכתוב - ובעקבות תקרית של איום בירי על גרושתו - אושפז פאלאדה בבית חולים לפושעים חולי נפש. בניסיון לדחות את הקץ הבטיח כי יכתוב את הרומן האנטישמי המבוקש, אך למעשה הקדיש את זמנו כדי לכתוב שלושה רומנים אחרים, בכתב צופן שפוענח רק אחרי מותו.

אחרי שהצבא האדום כבש את העיר פלדברג, לקראת תום מלחמת העולם השנייה, התבקש פאלאדה, בתור דמות מוכרת אך בלתי משויכת למנגנון הנאצי, לשאת נאום לכבודם. בעקבות הנאום מונה לראשות העיר, מינוי שהחזיק 18 חודשים בלבד. אחר כך עבר להתגורר בברלין המזרחית. ב-1945 קיבל מיוהנס בכר (שיהיה לימים שר התרבות של גרמניה המזרחית) את תיק הגסטפו של הזוג המפל. בכר עודד אותו לכתוב רומן על פי סיפורם.

אוטו ואילזה המפל היו זוג מבוגר ממעמד הפועלים, בין הגרמנים הבודדים שהתנגדו באופן עצמאי למשטר הנאצי. מסע ההתנגדות שלהם כלל כתיבת גלויות מחאה נגד אדולף היטלר והמשטר הנאצי בכללותו ופיזורן ברחבי ברלין. על אף שהמחאה כמעט שלא הורגשה (רוב הגלויות שנמצאו נמסרו מיד לגסטפו), הביכה פעילותם את ראשי המשטרה החשאית, שכן במשך שנתיים תמימות לא הצליחו הרשויות מטילות האימה להניח ידן על מפזרי הגלויות האלמוניים.

פאלאדה נטל על עצמו לספר את סיפורם וכתב אותו בתקופת בזק (יש הטוענים כי הספר נכתב תוך 24 ימים בלבד ויש הטוענים שתוך 47 ימים). לא היה זה בלתי אופייני לפאלאדה, שמשנות ה-30 המוקדמות נהג לכתוב את ספריו במהירות שיא, ואף ציין כי "התקפי הכתיבה" שלו לא היו שונים בהרבה, מבחינת האינטנסיביות שלהם, מהתקפי השתייה או נטילת הסמים שלו. אולם מצבו הנפשי הרעוע והתמכרותו הקשה מוטטו אותו לבסוף. שבועות ספורים לפני שראה הספר אור, נפטר פאלאדה ממנת יתר של מורפיום.

"לבד בברלין" מבוסס על סיפורם של הזוג המפל, אך זה אינו מסמך תיעודי. זהו רומן שסיפור המסגרת שלו הוא מסע ההתנגדות של זוג בשם אוטו ואנה קוונגל, אך התמונה הרחבה שהוא מציג מספרת על כל דייריו של הבית מספר 55 ברחוב יבלונסקי, לא רחוק מאלכסנדרפלאץ. דיירי הבניין מציגים קשת רחבה של דמויות, החל בגברת רוזנטל הזקנה, היהודייה האחרונה בבניין; דרך השופט פרום הנכבד, שגם הוא פועל באופן מסוים נגד השלטון הנאצי; הדוורית אווה קלוגה האומללה, שהגרוש הלא יוצלח שלה רודף אותה והיא נשברת סופית כשהיא מגלה על פעילותו המזעזעת של בנה בשירות האס-אס; בורקהאוזן המלשן ואשתו הפרוצה; וכלה במשפחת פרסיקה המאוסה והקולנית, עם האב השתיין, האם הכנועה, שני הבנים המשרתים באס-אס והבן המוצלח של המשפחה, בלדור, שאפתן המטפס בעקביות בסולם הדרגות הנאצי, בזכות נאמנותו ומסירותו לאידיאולוגיות ולפרקטיקות הנאציות.

הספר נפתח במכתב הצבאי שהדוורית קלוגה מוסרת לזוג קוונגל ביום שבו מתבשרת האומה הגרמנית על כניעתה של צרפת. במכתב אין בשורות טובות לזוג המבוגר. הם מתבשרים כי בנם היחיד המוצב בחזית נהרג. אנה, שבורה מהלם השכול, מפנה את חמתה אל בעלה וזועקת: "את זה אתם עשיתם עם המלחמה האומללה שלכם, אתה והפיהרר שלך!" אוטו נפגע עד עמקי נשמתו מהשיוך הפתאומי והבלתי הוגן בינו לבין הפיהרר. כך מתחיל תהליך ההתקוממות של אוטו, תהליך שיתפתח לאורך כל הספר - כשבראשיתו התקוממות נגד המלים "הפיהרר שלך" עצמן, המשכו בכתיבה ובהפצה של גלויות ההתנגדות למשטר וסופו, הידוע מראש, בהוצאתם להורג של בני הזוג קוונגל בעוון הסתה והמרדה נגד המשטר הנאצי.

פאלאדה מציג בספר הזה עולם ששולטים בו טרור ופחד, יותר מכל על ידי תופעת ההלשנות. הן הגיבורים והן הנבלים שבספר אינם דמויות חד ממדיות. פאלאדה מציג את המורכבות של כל אחת מהדמויות לא כדי להצדיק את מעשיה או להלל אותה, אלא כדי למסור, כמו כל מספר טוב, תמונת עולם מהימנה שאינה צבועה בצבעים עליזים, אך מצליחה למסור גוני-גוונים של אפור, בין השחור והלבן הנוכחים כל כך בספר.

"לבד בברלין" הוא ספר שאין בו כמעט רעים מוחלטים, אבל יש ויש בו רוע מוחלט, וכל אחד עשוי לחוות אותו, אפילו אלה המחוללים את הנורא ביותר. באותה מידה אין בו גם טובים מוחלטים, וגם אלה שמחוללים את הטוב אינם מלאכים חסרי פגמים. הם מפחדים, הם מתרגזים, הם היו מעדיפים (כמו רוב בני האדם) לשמור על שלמות ביתם ומשפחתם יותר מכל דבר אחר בעולם, אלא שכאמור, הנסיבות הקיצוניות מאלצות אותם לנקוט עמדה.

"לבד בברלין" הוא ספר חובה לכל מי ששאל את עצמו "מה אני הייתי עושה אם?" ולא מכיוון שהוא נותן תשובות חד משמעיות. אף יצירה ספרותית גדולה לא מספקת מסר שאפשר לסכם בחמש מלים. "לבד בברלין" הוא יצירה ספרותית גדולה קודם כל מכיוון שהספר כתוב נהדר ומעניק פרספקטיבה רחבה של תקופה שהחברה האנושית עדיין לא הצליחה לעכל (ולא ודאי שתצליח אי פעם). אבל החשיבות המוסרית העצומה שלו היא בכך שהוא מזכיר לכל בעל מצפון שכל אדם חי ומת למען עצמו, אפילו במאבק למען שינוי שעלול לעלות לו בחייו שלו. על פי פאלאדה, הגבורה שבסיכון להקריב את החיים היא ערך מוסף. במציאות של רשע ודיכוי, כל גילוי של הגינות ומצפוניות הוא תוצאה של כורח פנימי שחש אדם, המבין כי מלחמת הטוב והרע מתחוללת קודם כל בתוך נפשו.

שלח לחבר הדפס

   

Created by Emara Design. Signed by .