סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט
הקצב המוקיון

איך זה שחייהם של הפושעים הנאצים הבכירים מסקרנים אותנו כל כך? מה יש בחיי האישות שלהם, אפילו בהם, שהופך אותם ל"נושאים טובים". איני בטוח אפילו ביחס לניסוח הנכון של השאלה, אולי מוטב לומר זאת בצורה מהוססת עוד יותר: האם רק מפני שבנוגע לפושעים הללו אין לנו שום הסבר של ממש לרוע עצמו, והרוע הזה קורא תיגר גדול כל כך על הבנתנו את המין האנושי, האם רק משום כך אנחנו רוצים לדעת עוד משהו על צליעתו של גבלס, או על אכזריותה של אשתו, על המורפיום והאימפוטנציה של גרינג, על התקפי העיוורון של היטלר, או על הפטפטת הארוכה והנרקיסיסטית שלו? לא ברור. התשובה היחידה שיש לי, קשורה, כאמור, באי יכולתנו לתפוש את הרוע, אלא רק להפיק ממנו ידע מובן לנו.


גם בספר הזה שלפנינו ממלאות תפקיד של ממש העדויות שנתן גרינג בנירנברג: האיש הבכיר ביותר במשטר הנאצי, שנפל לידי המנצחים, הועמד לדין, נידון למות והצליח להתאבד לפני הוצאתו להורג בתלייה. הוא ניהל משא ומתן, רצה למות מול כיתת יורים, אבל האמריקאים דרשו לתלות אותו, בעיקר מפני שתנאי המאסר המשופרים שנפלו בחלקו מיד עם הכיבוש האמריקאי עוררו שערורייה גדולה בעיתונות האמריקאית. מעניין עד כמה גם המנצחים האמריקאים, השונים כל כך באופיים ובגינוניהם, נמלאו כבוד לריקא הזה, ממש כמו העם הגרמני, שחשב כאילו מדובר בגיבור ולא ידע עד שלב מאוחר מאוד באיזה ליצן מדובר.


הספר הזה, הולדתו בתחקיר לסרט דוקומנטרי ארוך. הסרט התאפשר כשחייל אמריקאי קיבל מידיו של
מורה דרך בהרים של בוואריה, בקיץ של 1945, שני גלגלי סרט. עשור אחר כך הבין כי "יש לו אוצר": תיעוד קולנועי של גרינג את עצמו.


שוב ושוב חוזר הספר אל מה שהתפרסם כבר בביוגרפיות אחרות, אל האופן שבו גרינג קיבל עוד ועוד סמכויות, כלכלה, חימוש, חיל אוויר, מחנות ריכוז. הדבר החשוב לו ביותר היה להבטיח שצוואת הפיהרר תתקיים, כלומר אם הפיהרר ימות, יהיה הוא הפיהרר. בימיו האחרונים של הרייך ביקש מהיטלר להבטיח לו זאת שוב, כאשר הבין שהיטלר עומד להתאבד. היטלר החליט להוציא את גרינג להורג. אנשי הס"ס שנשלחו לבצע את הפקודה לא היו מסוגלים להרוג את האיש שגרמניה העריצה כל כך.


אחרי הביוגרפיה של היטלר מאת איאן קרשו, שני הכרכים על השמדת היהודים מאת שאול פרידלנדר, ושורה שלמה של ספרי היסטוריה מורכבים ומתועדים, נראים הספרים האחרים, כלומר הביוגרפיה של ראשי המשטר הנאצי, כהיסטוריה פופולרית.


גרינג, מאת גידו קמפ, תרגם מגרמנית עידו הרטוגזון, ספריית מעריב, דביר, 2010.

מתוך כתבתו של יצחק לאור, פורסם ב"הארץ" ב-19 במרץ 19-3-2010

 

 

 

שלח לחבר הדפס

   

Created by Emara Design. Signed by .