סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט
חוסר הבנאליות של ההצלחה


הגרמנים היו הראשונים שהציגו את המחזה "הבנאליות של האהבה", מאת סביון ליברכט. רק לאחר שהוצג בתיאטרון העירוני של בון ובתיאטרון העירוני של דורטמונד ב-2008, הועלה המחזה בתל אביב בתיאטרון בית לסין בינואר 2009.


שם המחזה הוא פרפראזה ל"בנאליות של הרוע", מונח שטבעה חנה ארנדט בהקשר למשפטו של אדולף אייכמן. ארנדט סיקרה את המשפט בארץ מטעם "ניו יורקר" ורשימותיה קובצו בספר "אייכמן בירושלים: דו"ח על הבנאליות של הרוע". ליברכט ביססה את המחזה על סיפור אהבתם הבלתי אפשרית של הפילוסוף הגרמני (שנהפך לימים לנאצי) מרטין היידגר, בן 38, נשוי ואב לשניים, ושל תלמידתו, חנה ארנדט היהודייה, בת 18. דרך סיפור היחסים ביניהם בוחן המחזה את רעיונותיהם הפילוסופיים של השניים, את יחסה הביקורתי של ארנדט לציונות ואת הסתייגותה ממשפט אייכמן שנראה לה משפט פוליטי.


ערב העלאת המחזה חששו בבית לסין שהקהל לא יאהב את המחזה כי דמויותיו שנויות במחלוקת, הוא נכתב בשפה גבוהה, עוסק בעניינים פילוסופיים ואינו משתלב בתרבות הרייטינג והריאליטי. על רקע זה, מנהלת התיאטרון, ציפי פינס, חששה שההצגה תרד אחרי מספר מצומצם של פעמים.


למרבה ההפתעה, זה לא קרה. ההיפך -
ההצגה, בכיכובם של עודד קוטלר כהיידגר הצעיר והמבוגר, לאורה ריבלין כחנה ארנדט המבוגרת ומיכל שטמלר כארנדט הצעירה, ובבימויו של אבישי מילשטיין, הועלתה עד כה כ-150 פעם. נראה כי ההצגה תתמודד על תואר הצגת השנה בפרס התיאטרון הישראלי ואף יש לה סיכוי לזכות בתואר. ההצגה, כפי שהועלתה בבית לסין, הוזמנה להופיע באפריל השנה בפסטיבל היידלברג ובמאי - בתיאטרון העירוני בפרייבורג בגרמניה. המחזה עלה באחרונה בהפקה מקומית של התיאטרון בעיר אופסלה בשוודיה, ובמאי יועלה גם בעיר אולם בגרמניה.


מתוך כתבה של ציפי שוחט, פורסם ב"עכבר העיר", 27 בינואר 2010–01–27

שלח לחבר הדפס

   

Created by Emara Design. Signed by .