סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט
פייסבוק מעלה באוב את הנאצים המתים


חוקרי מרכז ויזנטל מצאו ב-2009 יותר מ-11,500 אתרי שנאה, דפים ברשתות חברתיות, חשבונות בטוויטר ואתרים נוספים - עלייה של כמעט 20% מה-10,000 שמצאו בשנה הקודמת.

אין ספק שהוא מכור למלחמות. בין אם מלחמות מאפיה ובין אם world at war, יוזף גבלס אוהב להעביר את זמנו בפייסבוק בין הפצצה לחיסול בשני משחקי הרשת האלה. והגבלסים (יש לפחות שניים, עם 200 חברים) כמובן לא לבד. לבכירים נאצים נוספים יש עמוד משלהם בפייסבוק: גרינג (34 מעריצים) וריבנטרופ (30) ומנגלה (76) מסתובבים להם בינינו ברשת החברתית באין מפריע, כאילו הרייך השלישי מעולם לא הובס. וגם מוסוליני.

רק את אדולף היטלר לא תמצאו שם. אם תנסו להחזיר אותו לחיים הווירטואליים, תגלו ששם עובר הקו האדום של פייסבוק: "המערכת האוטומטית שלנו לא תאשר את השם הזה", עולה הודעה על רקע אדום, "אם אתה מאמין שזו טעות, אנא צור עמנו קשר". כמובן שחיטוט נוסף מגלה שיש מי שמצא מעקפים - למשל אדולף שמיטלר או Hitleer.

האם צריך להתייחס לכמה חשבונות מזויפים של בכירים נאצים בחומרה השמורה לשנאה האמיתית ברשת? כמו תמיד - התשובה אינה חד משמעית. גבלס וחיבתו למלחמה עולמית לא באמת צריך להדליק נורות אזהרה מפני שואה שנייה. מצד שני, שיטוט בין החברים של גבלס (וחבר מרעיו), מגלה שנאצים מתים מושכים לא מעט פשיסטים וניאו-נאצים חיים למדי מרחבי העולם.

האם בפייסבוק, עם 400 מיליון משתמשים, יכולים לעשות משהו בנדון? מהחברה נמסר ל"הארץ" כי הם מתייחסים ברצינות לתנאי השימוש האוסרים להעלות תוכן שנאה או איומים. "אנו רגישים במיוחד לקבוצות ודפים שמאיימים באלימות, ודפים אלה מוסרים במהירות מהאתר", מסרה אליזבת לינדר מהדוברות של פייסבוק. מאידך, "אנחנו לא מסירים קבוצות או דפים שיוצאים נגד מדינות, ישויות פוליטיות או רעיונות". המטרה, לדבריה, היא להגיע לאיזון בין חופש הביטוי למתן תחושת ביטחון לקבוצות ואנשים.

פייסבוק כבר היתה במרכזו של ויכוח בין חופש הביטוי לחופש השיסוי. עו"ד בריאן קובן נלחם זמן רב כדי להסיר קבוצות של מכחישי שואה. בפייסבוק התנגדו לכך, וטענו שהם רוצים להיות מקום בו "רעיונות, אפילו שנויים במחלוקת, יוכלו לעלות לדיון".

לפחות חלק מהקבוצות שבהן נלחם קובן בפייסבוק, סגורות היום. אבל אם תחפשו במנוע החיפוש בינג של מיקרוסופט המשולב בפייסבוק את אחת הקבוצות שבה נלחם קובן, " holohoax The Holocaust Hoax -" ("תרמית השואה"), יוביל אתכם האתר אחר כבוד לאותה קבוצה מבחילה בדיוק - רק ב"יאהו גרופס". אז אם אתם ממש רוצים לצאת במחאת פייסבוק אותנטית, תוכלו להצטרף לקבוצה "כל מי ששונא את היטלר הבן זונה&מי שלא מצתרף (כך במקור) נאצי".


מאת עודד ירון, פורסם ב"הארץ", ה-20 במרץ 20-3-2010

שלח לחבר הדפס

   

Created by Emara Design. Signed by .