סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט
דו"ח: הכנסת הנוכחית היא "הגזענית בהיסטוריה"


הכנסת הנוכחית היא הכנסת "הגזענית ביותר" מאז הוקמה המדינה, כך קובע דו"ח המטה למאבק בגזענות ומרכז מוסווא שיתפרסם היום (ראשון).

הדו"ח שמתפרסם לרגל היום הבינלאומי למיגור הגזענות קובע כי מספר הצעות החוק המפלות את האזרחים הערבים מהווה שיא של כל הזמנים מאז הקמת הכנסת. "מעולם לא נראתה כנסת כזאת פעילה בהצעות מפלות וגזעניות נגד אזרחי המדינה הערבים", קבעו מחברי הדו"ח, ליזי שגיא ועו"ד נידאל עותמאן.

בדו"ח, שחלקים ממנו הגיעו ל"הארץ", נקבע כי השנה נרשמה עלייה של 75% בהגשת הצעות חוק "מפלות וגזעניות". רוב ההצעות מבקשות להחליש את מעמדו של האזרח הערבי ולצמצם את זכויותיו, תוך איום בלתי פוסק על הלגיטימציה של אזרחותו.

עוד נטען בדו"ח כי חברי כנסת בעלי דעות קיצוניות מיישמים את תפישתם כמעט באין מפריע. הצעות חוק "עוקפות בג"ץ" מתקבלות כדי להשיג הסכמים קואליציוניים, והצעות חוק בלתי-חוקתיות עוברות שינוי קוסמטי ומתקבלות. בנוסף, נטען כי חברים בקואליציה אינם מסתירים את מטרותיהם וקוראים בגלוי לגרש את אזרחי המדינה הערבים, לפגוע בזכויותיהם ולקיים משטר של הפרדה בינם ובין הציבור היהודי. כן בולט הרקע להצעות החוק המפלות את הציבור הערבי על בסיס מתן הטבות ועדיפות למי שמשמרת שירות צבאי או לאומי.

מבין הצעות החוק שמוזכרות בדו"ח, ניתן למנות את ההצעה לקבוע שנת מאסר למי שיפרסם "דברים המביאים לבוז ואי-נאמנות למדינה". ההצעה אושרה בקריאה טרומית. עוד צויינה הצעת שר התחבורה, ישראל כץ, לשנות את כל שלטי היישובים ל"שמות עבריים". בנוסף, הוזכר חוק ועדות הקבלה, שמאפשר כעת לוועדות הקבלה ביישובים הקהילתיים להכריע מי ירכוש קרקע בתחומן. עוד מצויין ברשימה הצעת חוק הנכבה, שהתקבל בקריאה ראשונה בשבוע שעבר.

לרשימה מצורפת גם הצעת החוק של שר הפנים, אלי ישי, הנוגעת לתוכנית הכלכלית לשנים 2009 ו-2010 במסגרת חוק ההסדרים. אחד הסעיפים קובע כי הורה לילדים ממספר נשים לא יקבל הטבות על פי חישוב כללי של ילדים, אלא על פי חישוב לכל אשה בנפרד. לטענת מחברי הדו"ח, מדובר בהצעה המופנית בעיקר נגד הציבור הבדואי.


מאת ג'קי חורי , פורסם ב"הארץ", ב-21 למרץ  21-3-2010

שלח לחבר הדפס

   

Created by Emara Design. Signed by .