סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט
החל משפטו של דמיאניוק

מאות עיתונאים מרחבי העולם הגיעו למינכן לסקר את משפטו של "איוון האיום" וגרמו לעיכוב בפתיחת הדיון. בדיון יוקרא האישום של בן ה-89 האוקראיני: סיוע לרצח של כ-27,900 יהודים בתאי הגזים בסוביבור בשנת 1943

סוכנויות הידיעות | 30/11/2009 12:38


בבית המשפט במינכן נפתח בצהריים (ב') משפטו של ג'ון איוון דמיאניוק. הקשיש בן ה-89,שנאשם כי שימש כשומר לשעבר במחנה ההשמדה סוביבור ולמעשה סייע לרצח 27,900 יהודים ב-1943, הובא למקום באמבולנס ונכנס לאולם על כיסא גלגלים.

מאות עיתונאים המתינו משעות הבוקר מחוץ לבניין בית המשפט להגעתו של דמיאניוק. סמוך לשעה 12:00 נכנס דמיאניוק לאולם כשהוא ישוב על כיסא גלגלים. זמן קצר לפני כן הגיע אל מבנה בית המשפט אמבולנס שהביא את הקשיש לפתיחת הדיונים.

פתיחת הדיון התעכבה בלמעלה משעה עקב הלחץ הרב שנוצר בכניסה לאולם בעקבות הגעתם של כ-200 עיתונאים מכל רחבי העולם.

בעקבות גילו המתקדם ומחלתו של דמיאניוק הוחלט כי משפטו יתנהל רק לאורך 90 דקות בכל פעם, פעמיים בשבוע. גזר הדין צפוי להינתן בחודש מאי. מאחר שהוא אינו דובר גרמנית כל מהלך הדיונים יתנהל בליווי מתורגמנים, דבר שיסרבל ויאריך את ההליך המשפטי.

מי הוא איוון האיום?

בזיכרון הישראלי נחרת דמיאניוק כ"איוואן האיום" מטרבלינקה, אך היום הוא מואשם באישום חלש בהרבה: שהיה אדם אחר, במקום אחר. שבוי של הצבא האדום מאוקראינה, שהתנדב לשירות ביחידת עזר של האס-אס, לאחר שהוצבה בפניו ברירה אכזרית: ללכת אל מחנות השבויים שהכינו הגרמנים לחיילי ברית המועצות, מחנות שמהם הרוב לא חזר, או להצטרף לכוח שמירה נאצי. לכל היותר הוא היה וואכמן פשוט, שומר, אבל שומר במחנה ההשמדה סוביבור - וגם במחנות במיידאנק, פלוסנברג וטרווינקי.

בסוביבור לא שירתו יותר מ-120 אנשי צוות בכל רגע נתון. הם רצחו למעלה מ-100 אלף בני אדם. עבור הרוב המוחלט של הקורבנות השהייה במחנה נמשכה זמן קצר מאוד, לפעמים חצי שעה: הם הגיעו לשם כדי להירצח.

שלח לחבר הדפס

   

Created by Emara Design. Signed by .