סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט
תערוכת חוצות: מצילי יהודים בתקופת השואה- פולנים שהצילו יהודים במאלופולסקה 1945-1939

בהפקת משרד הזיכרון הפולני


התערוכה הגיעה לישראל ביוזמת שגרירות פולין בישראל והמכון הפולני, והיתה פתוחה לקהל הרחב במכון "משואה" ללימודי השואה החל מ-18.11.2009 והוצגה עד חודש ינואר.


בחבל מאלופולסקה ('פולין קטן') בדרום מערב פולין, התגוררו בנוסף לפולנים גם מיעוטים אוקראינים ויהודים.

מטרת התערוכה היא לתאר את דמויותיהם של אותם פולנים בחבל מאלופולסקה, שסיכנו את נפשם כדי להציל יהודים ולסייע להם. הסיוע ניתן בדרכים שונות, החל בעזרה ראשונית כמו סימון מסלולי בריחה מרדיפות הכובש, עבור לאספקת מזון והלנה, מציאת עבודה ומקום מגורים זמני או קבוע וכלה בהנפקת מה שנקרא 'תעודות אריות'.

התערוכה כוללת 48 לוחות והיא מתחילה בלוח המציג את חייהם של פולנים ויהודים תחת הכיבוש הגרמני. בהמשך מוצגים תצלומים של פולנים תושבי מאלופולסקה שעל סיועם ליהודים קיבלו תואר חסיד אומות עולם ממוסד יד ושם. מקום נכבד מוקדש בתערוכה לפולנים מצילי יהודים שמסיבות שונות לא קיבלו תואר חסיד אומות עולם.
החלק הבא בתערוכה מוקדש לפעולות ההצלה והסיוע שארגן הסניף הקרקובאי של ז'גוטה, המועצה להצלת יהודים, וקבוצות מעורבות של חילוניים ואנשי דת, ביניהם גם בעלי תואר חסיד אומות עולם.


פולנים שהעניקו מקלט ליהודים הצטיינו, ללא ספק, באומץ ובתעוזה בלתי רגילים. בנוסף על כך היה עליהם להיות בעלי תושיה וכושר אמצאה. אלה היו חיוניים כדי להכין מקומות מסתור בטוחים על פי התנאים והאפשרויות שעמדו לרשות הפולנים . בתערוכה מוצגים כמה מקומות מסתור אותנטיים.


לוחות נפרדים מוקדשים למשפחת יוזף וויקטוריה אוּלם ממרקובה שליד לנצוט. בשנים 1942-1944 הסתירו האולמים שמונה יהודים. ב-24 במארס 1944 ירו הגרמנים ביוזף, באשתו ההרה ובששת ילדיהם , שהקטן בהם היה כבן שנה והבכור בן שמונה. יחד אתם רצחו הגרמנים את כל היהודים שהאולמים העניקו להם מסתור.


תמונות היהודים עם מציליהם הפולנים, המוצגות בתערוכה, נאספו ממוזיאונים ומארכיונים ברחבי פולין וכן מאוספים פרטים. חלקן מוצג כאן בפעם הראשונה, וביניהן תצלומים של פולנים ששילמו בחייהם על העזרה שהושיטו ליהודים ונורו על ידי הגרמנים.
.
בתערוכה מוצגים גם מסמכים ועדויות ביניהם מסמך מקורי על עונש מוות שגזר בית דין מיוחד של הגרמנים על פולנים שהסתירו יהודים, כרזות גרמניות שהודיעו על הוצאה לפועל של העונש שנגזר על פולנים שהעניקו מסתור ליהודים ורשימות תושבי מאלופולסקה שנרצחו בידי הגרמנים על הגשת סיוע ליהודים.

התערוכה הוצגה בפעם הראשונה ביום השואה הבינלאומי - 27 בינואר - בשנת 2008 בכיכר השוק בקרקוב. פעם נוספת הוצגה התערוכה בסנט הפולני ב- 25.6.2008-5.7.2008. מאז היא מוצגת באזורים שונים בפולין וזוכה לתשומת לב רבה.

התערוכה הוכנה על ידי סניף ז'שוב של המכון לזיכרון לאומי. חלק מן התחקירים הוכנו בסיוע סניף המכון לזיכרון לאומי בקרקוב.

בנובמבר 2009 הוצבה התערוכה במשואה. מאות תלמידים ומבקרים ביקרו בה. לרגל פתיחת התערוכה התקיים ערב עיון אליו הגיעו כאורחי כבוד: סגן ראש ממשלת פולין ושר הכלכלה שלה מר ולדמאר פולק, שגרירת פולין בישראל אגנייאשקה מישבסקה, ראש המכון לזיכרון לאומי בפולין ומנכ"לית משרד התרבות והספורט אורלי פרומן. באולם האירועים נכחו ניצולי שואה רבים.

יום שישי 1 ינואר, 2010
גלריית תמונות
הוסף תגובה שלח לחבר הדפס

   

Created by Emara Design. Signed by .