סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט
ספריה


מרכזת: ד"ר מלי אייזנברג


בספריה הפדגוגית של "משואה" מאגר של ספרים, כתבי עת, תכניות לימודים, תיקי נושא, סרטי תעודה ועדות, קטעי עיתונות וערכות לתערוכה.

המידע הוא בנושא השואה ודרכי הוראתה, היסטוריה של הנאציזם, העולם היהודי שהיה, אנטישמיות, גזענות ורצח עם לפני השואה ואחריה, וכן היבטים אוניברסאליים של הנושא.

הספרייה משמשת מרכז ארצי לייעוץ פדגוגי בהוראת השואה וכן בכתיבת עבודות גמר ועבודות סמינריוניות בנושא השואה.

ייעוץ והנחיה מקצועית, ליחידים ולקבוצות, ניתנים במקום במסגרת מפגש מתואם מראש.

סדנת עיון-דיון – המבוססת על חקר מודרך בספרייה סביב נושא נבחר – אפשר לתאם דרך מערך הסמינרים.


לפרטים נוספים: mali@massuah.org.il, בטלפון 09-8999997 שלוחה 107

אנה פרנק - יומןחיפוש בארכיון משואה
 
יומנה של אנה פרנק

לעיון נוסף:

בארכיון משואה כרזות של 'הבימה' מהצגת הבכורה של המחזה 'אנה פרנק', 22 בינואר 1957הוצאה מחודשת של היומן של אנה פרנק בנוסח המלא שלו. היומן הוא אחד הטקסטים הספרותיים הנקראים והידועים ביותר בעולם כולו. אנה פרנק הפכה לסמל בינלאומי של השואה. היומן שכתבה תורגם לעשרות שפות, וקלסתר דמותה של אנה הוא מהמוכרים בעולם.

 

אנליס מארי פרנק ("אנה", כינוייה המשפחתי) נולדה ב- 12 ביוני 1929 בעיר פרנקפורט שבגרמניה. היא היתה בתם הצעירה של אוטו ואדית פרנק.
המשפחה היגרה להולנד בשנת 1933 מאימת הנאצים, והשתקעה בעיר אמסטרדם. הולנד נכבשה על ידי הגרמנים בחודש מאי שנת 1940.

אנה התחילה לכתוב יומן ב- 12 ביוני 1942, בהיותה בת 13. השורות הראשונות ביומן, שנכתבו באותו היום: "אני מקווה שאוכל לגלות לך את כל מה שלא יכולתי לגלות עד עכשיו לאף אחד, ואני מקווה שאמצא בך ידיד נאמן ותומך" . אנה כתבה יומן מכתבים- כתיבתה ממוענת לידידה דמיונית בשם 'קיטי'. ביומנה תיאור מצמרר של הצטמצמות מרחב המחייה של יהודי הולנד תחת הכיבוש הגרמני.
ב- 5 ביולי 1942 קיבלה אחותה הבכירה של אנה, מרגוט, צו התייצבות למחנה עבודה. בתגובה עברה המשפחה מיידית למחבוא, שהחלו בהכנתו עוד קודם לכן. המחבוא היה בביתם הנטוש של ידידים הולנדים. הכניסה למחבוא הוסתרה מאחורי ארון ספרים מסתובב על ציר. במשך שנתיים הסתתרו במקום ארבעת בני משפחת פרנק, ועוד ארבעה יהודים: בני משפחת פלס ('ואן דאם' ביומן) ורופא השיניים פריץ פפר (דוסל). חייהם של המסתתרים קשים, וביומן מתארת אנה את תחושותיה לנוכח הקשרים הבין אישיים וקשייהם. ביומן תיאור האהבה שהתפתחה בין אנה ובין פטר.

אנה ניהלה יומן עד 1 באוגוסט 1944. כוונתה המקורית היתה לכתוב לעצמה ולמען עצמה. אולם באביב 1944 שמעה ברדיו שידור של שר החינוך בממשלת הולנד הגולה, שדיבר על הצורך לאסוף ולפרסם אחרי המלחמה כל דבר שיוכל להעיד על סבלו של העם ההולנדי תחת הכיבוש הגרמני. בהשפעת הנאום החליטה אנה לפרסם ספר שיהיה מבוסס על היומן שלה. היא החלה לעבור על הכתוב, ולהכניס בו שינויים.
ב- 4 באוגוסט 1944 נעצרו שמונת המסתתרים ושניים מהמסייעים להם על ידי האס-אס ו"המשטרה הירוקה" ההולנדית, שפעלה בשירות הגרמנים. הם הגיעו למחבוא קרוב לודאי בעקבות הלשנה. כל השמונה נשלחו למחנה המעבר ווסטרבורק, ומשם גורשו לאושוויץ ב- 3 בספטמבר 1944. זה היה המשלוח האחרון מווסטרבורק למחנות ההשמדה בפולין.
אנה ומרגוט אחותה הועברו בסוף אוקטובר למחנה הריכוז ברגן-בלזן, שם נספו ממחלת הטיפוס. תאריך פטירתן המשוער הוא סוף פברואר או תחילת מרץ 1945. את היומן החביאו מיפ חיס ובפ פוסקאול, מסתירי המשפחה. מיפ חיס מסרה את היומן לאוטו פרנק, אביה של אנה והיחיד מבני המשפחה שנותר בחיים.

ההוצאה החדשה של היומן כוללת בנוסף לתרגום חדש ועדכני, קטעים שלא פורסמו במלואם בגרסאות קודמות כמו גם חמישה עמודים שלא פורסמו מעולם. הספר הופיע לראשונה בשנת 1947. אוטו פרנק קיצר את הטקסט והשמיט מתוכו תיאורי מין וכן קטעים בהם תיארה אנה תחושות קשות שעוררה בה אמה, אדית. אוטו פרנק הוריש את כתב היד של אנה ל"מכון ההולנדי הממלכתי לתיעוד המלחמה" ואת זכויות היוצרים ל"קרן אנה פרנק", שמושבה בבזל שווייץ. הפרסומים המלא והאחרון של היומן נעשה מטעמם.

שלח לחבר הדפס

   

Created by Emara Design. Signed by .