סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט
חפצים ואמנות


מרכזת: רעות בן ישראל

אוסף האמנות של מכון "משואה" מכיל ציורים, רישומים, איורים, הדפסים, רפרודוקציות ופסלים שנוצרו בתקופת השואה ולאחריה. את העבודות יצרו אמנים ניצולי שואה, יוצרים בני הדור השני והשלישי, וגם אמנים, שיצירתם מוקדשת לזיכרון השואה.


אוסף החפצים כולל את האוסף המרכזי של פריטים הקשורים בתנועות הנוער "הנוער הציוני" ו"עקיבא": דגלים, סמלים ומדים. באוסף גם בגדי אסירים ממחנות ריכוז, כלי נשק וחלקי מדים ממלחמת העולם השנייה, פריטי יודאיקה וחפצים נוספים.


הציבור מוזמן לתרום לאוסף פריטים, יצירות אמנות ועיזבונות.

שעות הפתיחה: א'-ה' 8:00 עד 16:00. יש להגיע לארכיון בתיאום מראש.

במרחב הארכיון קיימים 8 עמדות לעיון בחומר הארכיוני, מתוכן 5 עם גישה לאינטרנט.

הארכיון נגיש לאנשים בעלי מוגבלויות. 
 רעות בן ישראל
reutb@massuah.org.il
09-7497211
 

זיכרונות רקומים - רות יודנהרץ -ביוק

 תל יצחק, 1946-1945

רות ביוק רקמה את זיכרונותיה מימי השואה בהגיעה לקיבוץ תל יצחק, בשלהי 1945. המפה שרקמה כוללת איורים ושירים (מילים ביידיש ותווי נגינה) המתארים את סיפורה של קבוצת המחתרת "נאשה גרופה" (בפולנית: "הקבוצה שלנו"). רות השתייכה לקבוצה מחתרתית זו של חברי תנועת "הנוער הציוני", שהוקמה בשנת 1943 באזור זגלמביה שבדרום־מערב פולין. הקבוצה התמקדה במציאת דרכי בריחה מפולין — בעיקר לאוסטריה, לסלובקיה, לרומניה ולהונגריה.

זיכרונות רקומים בכיוון השעון:
1. הגטו — בניינים מגודרים העולים באש. האיור מלווה במשפט ביידיש עס ברענט ברידערלעך עס ברענט(שְׂרֵפָה, אָחִים, שְׂרֵפָה) מתוך השיר "העיירה בוערת" של מרדכי גבירטיג.
2. הבריחה מפולין בתקופת המלחמה — רכבת העוברת בהרים. על הקרון כתובים שמות הערים קטוביץ ווינה — תחילת ציר הבריחה של הקבוצה. האיור מלווה במילים ביידיש מתוך השיר "עס האט אווס דאס לעבן גערופען" ("החיים קרו לנו").
3. המשך הברחת הגבולות — שביל המוביל לכיוון וינה ובודפשט. סימן שאלה מרמז על הספק — האם יצליחו החברים? האיור מלווה בשיר ביידיש "צו איינס צויי דריי" שפירושו "אחת, שתיים, שלוש", והמרמז על מספר הגבולות שעברו בדרך הבריחה.
4.ההתנגדות — נשק וחומה. האיור מלווה במילים זאג ניט קיינמאל אז דו געהסט דעם לעצטען ועג (אל נא תאמר הנה דרכי האחרונה) מתוך "שיר הפרטיזנים". חברי הקבוצה התוודעו לשיר לאחר שהגיעו לרומניה בשנת 1944.
5. במרכז המפה איור המסמל אתקיבוץ תל יצחק — סוף המסע בארץ ישראל. האיור מלווה במילות שיריהם של רחל, "ואולי לא היו הדברים", ושל יעקב אורלנד, "אנחנו שרים לך, מולדת ואמא". שירה של רחל מתייחס להתבוננות בעבר, ושירו של אורלנד משקף את התקווה לעתיד.

את היצירה מסרה לארכיון "משואה" לושיה קלופמן בשם חברי הקבוצה "נאשה גרופה", והיא מוצגת בתערוכה "שלוש שורות בהיסטוריה".

שלח לחבר הדפס

   

Created by Emara Design. Signed by .