סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט
ארכיון תצלומים

מרכזת: רעות בן ישראל

ארכיון התצלומים של "משואה" מכיל תיעוד מצולם של גורמים בעולם היהודי טרם השואה, במהלכה ולאחריה: מוסדות הקהילה, תנועות הנוער וצילומים משפחתיים; צילומים מתקופת השואה; צילומים מריכוזי יהודים באירופה לאחר השואה; "עליית הנוער"; משפט אייכמן; אתרי הנצחה; וכן תיעוד כרונולוגי מצולם של עצרות זיכרון לשואה שנערכו ב"משואה" למן שנת 1964.

בארכיון אוסף בלעדי של תצלומים המתעדים את הווי תנועות הנוער הציוניות "הנוער הציוני" ו"עקיבא", ואת פעילותם של ארגונים כגון תנועת "העובד הציוני" המפלגה הפרוגרסיבית. כן מכיל האוסף ארכיונים אישיים של אישים המקושרים לארגונים אלה כמשה בייסקי ז"ל, יצחק ארצי ז"ל, משה קול ז"ל ועוד.


בארכיון כ־30,000 תצלומים. חלקם בודדים, ואחרים — מאוגדים באלבומים. על פי רוב נעשה פענוח התמונות על פי זיכרונם של המוסרים.


הארכיון משרת חוקרים, אוצרים, סטודנטים, ואת הקהל הרחב. התערוכות שבמוזיאון "משואה" מבוססות על האוספים הייחודיים שבארכיון.

שעות הפתיחה: א'-ה' 8:00 עד 16:00. יש להגיע לארכיון בתיאום מראש.

במרחב הארכיון קיימים 8 עמדות לעיון בחומר הארכיוני, מתוכן 5 עם גישה לאינטרנט.

הארכיון נגיש לאנשים בעלי מוגבלויות.

רעות בן ישראל
reutb@massuah.org.il
09-7497211

אוסף תצלומים ווילט ד'אנטון


חיפוש בארכיון משואה
 בווילט ד'אנטון, שבסמוך לעיר ליון שבצרפת, שוכנת טירה, שעם תום מלחמת העולם השנייה הייתה למקום משכנו של 'בית ילדים' של תנועת 'הנוער הציוני'. עשרות ילדים בודדים, מכל רחבי אירופה התקבצו אל הבית. רובם, ניצולי שואה.

בארכיון משואה אוסף ייחודי של תצלומי ילדים מן הבית, אוסף כרטיסי ברכה שצוירו בבית, מסמכים ותעודות. לגבי רבים מהתצלומים איננו יודעים מי הילדים המצולמים בהם ומה עלה בגורלם. אחרים, זוהו על ידי צוות הארכיון בעזרתם האדיבה של 'ילדים' מהבית, שמצאו את דרכם אלינו, וזיהו את עצמם ואת חבריהם בתצלומים.

בחודש נובמבר 2010 ביקרה בארכיון שלומית תמיר. היא הגיעה לצורך עריכת תחקיר על סיפור חייה של אמה, חווה מרגולין. שלומית ידעה שחווה שהתה זמן מה בבית הילדים, ועל כן הגיעה אלינו. תוך כדי סקירת התצלומים שהצגנו בפניה השתהתה שלומית על צילום שבו נראים שני ילדים, לבושים בבגדים חגיגיים, המישרים מבט אל צלם. התמונה הייתה חלק מאוסף תמונות דומות, שברור היה שצולמו על ידי צלם מקצועי. מה שלא ידענו בוודאות היה שהתצלומים אכן צולמו בווילט ד'אנטון. ביקורה של שלומית שם סוף לספקות: שלומית התקשרה לאמה, שזכרה היטב את מעמד הצילום ואף תיארה לפרטי פרטים באוזני בתה את השמלה אותה לבשה. זהו הצילום מימין: חווה ויעקב, אחיה הצעיר.


חטיבת צילומים נוספת מהבית מצויה באתר בסיפורה של יונה וייס- ראו 'סיפור משפחתי'.

שלח לחבר הדפס

   

Created by Emara Design. Signed by .