סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט

להתבונן על השואה ומהשואה על חיינו

איה בן נפתלי, מנכ"ל משואה

הגישה החינוכית של "משואה" מבוססת על ההנחה כי ההיחשפות לאירועי השואה מעמידה בפני הדורות שאחריה שאלות נכבדות על מהות האדם, העם, המדינה, התרבות והחינוך, ואלה מובילות לשאלות של זהות אישית וקולקטיבית הרלבנטיות לעולמם של בני נוער. האתגר הגדול שלנו הוא להפוך את יחסם של בני הנוער מהתבוננות לנושא השואה כאל אירוע היסטורי, להתייחסות לזיכרון השואה גם כאל סוגייה המשליכה על חיינו היום. ובעיקר לבחון איזו משמעות רלבנטית יש לדיון בנושא השואה עבורם כיום.


הפרסוניפיקציה של הדילמות האנושיות עמן התמודדו בני התקופה, מאפשרת לנו להמיר את לשון המספרים הגדולים וההכללה באין-ספור סיפורים אישיים הממחישים את הפנים הרבות של ההתמודדות האנושית בימי השואה. הן מתארות את חייהם של נשים, גברים, צעירות וצעירים, כפרטים, כמשפחות וכקבוצות במלכודת התופת: מה הם יודעים, כיצד הם מבינים את ההתרחשויות, מה הם עושים, מהן האפשרויות העומדות בפניהם, האם יש סיכוי, מהו הסיכוי, מהי מערכת קבלת ההחלטות שלהם, מהן הדילמות המוסריות איתן התמודדו, מה עלה בגורל התא המשפחתי, כיצד התנהלו יחסי הגומלין בין האסירים במחנות ההשמדה בצל המוות.
הן מעלות שאלות גם באשר לדמותם של מבַצעי ההשמדה תוך התמקדות בתהליכי הבחירה של המבַצעים, של משתפי הפעולה ושל העומדים מן הצד.


הסמינרים במשואה מגשרים בין ההיסטוריה והזיכרון באמצעות דיון בשאלות של זהות יהודית, ישראלית ואנושית. בסדנאות ובפעילות במוזיאון ובמרכזי מולטימדיה אנו מבקשים לברר לא רק מה קרה ואיך אירע מה שאירע? כי אם גם לדון בשאלות על משמעות זיכרון השואה. ההתבוננות בבחירות שאנשים עשו בתקופה אחרת מעוררת צעירים למחשבה על המורכבות של רע וטוב, על אפשרויות הבחירה שיש להם כבני אדם פרטיים, על האחריות שלהם כלפי עצמם וכלפי אחרים, ועל הזהות שלהם. אנו עושים זאת מתוך גישה המעודדת פתיחות ומאפשרת למשתתפים להעלות שאלות, דגשים ומשמעויות מן העולם המוכר להם
.

מכון 'משואה' מתמחה בפיתוח של תוכניות חינוכיות מקוריות בנושא השואה, מתוך גישה רב תחומית המשלבת מדעי הרוח, החברה והתרבות. בין דרכי ההוראה במכון: מוזיאון אינטראקטיבי, מרכזי מולטימדיה, מפגשים עם ניצולי שואה, קולנוע כפרשן של תקופה, חקר עדויות של ניצולי שואה, סדנאות עיוניות ודיון בייצוג הזיכרון באמצעות סדנאות של אמנות פלסטית.

   

Created by Emara Design. Signed by .