סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט

תנועת הנוער עקיבא והנוער הציוני

עקיבא
פרדקה מזיא עם ד"ר משה בייסקי
בטקס הנחת אבן הפינה ל'משואה' 1965

משואה- מפעל ההנצחה של בוגרי הנוער הציוני ו- עקיבא

"מפעל משואה נועד לא רק לקיים את התיעוד ורישום ההיסטוריה והקמת היד לזכר הרבבות, חברי תנועתנו. מפעל זה תפקיד נוסף לו: לשמש מרכז חינוכי לדור הצעיר בעמנו, כיום ולעתיד לבוא, דור אשר ילמד את פרשיות התקופה ההיא ויסיק את מסקנותיו לגבי קיום העם היהודי בעתיד . . ."
משה קול, 1972


"משואה"- המכון ללימודי השואה הוקם בשנת 1972 על ידי בוגרי ובוגרות תנועות הנוער הציוני ו- עקיבא בקיבוץ תל-יצחק, ישוב שנוסד בשנת 1938 במסגרת מפעל "חומה ומגדל".
עם תום מלחמת העולם השנייה קלט הקיבוץ חברים וחברות ניצולי שואה מתנועות נוער שונות, שהגיעו לארץ ישראל. הרעיון להקמת משואה החל להתרקם במחצית הראשונה של שנות ה-60, ומשני מקורות; הראשון היה כנס הגבורה שהתקיים בקיבוץ תל יצחק ביום השואה והגבורה, ביוזמת חברי הקיבוץ, שהיו בחלקם ניצולי שואה. היוזמים הנוספים של הרעיון של הקמת משואה היו יוצאי תנועת "הנוער הציוני" מזגלמביה שבמערב פולין. חברי קבוצה זו שכונו "נאשה גרופה" (הקבוצה שלנו), הצליחו להימלט מפולין דרך סלובקיה והונגריה בעיצומה של השואה. יוצאי "הקבוצה שלנו" וחברי תל יצחק הסכימו על הקמה של מרכז ואמפיתיאטרון לקיום אירועים בקיבוץ, שאבן הפינה שלו הונחה במאי 1965. מטרת המייסדים הייתה להקים מרכז הנצחה לחברי התנועות הללו. הדמות הבולטת בקרב חברי קבוצה זו הייתה פרדקה מזיא. בשונה מבני תקופתה, מזיא ראתה לנגד עיניה מוסד שעיקר פעילותו חינוכית ולא מפלגתית, מוסד שיקיים סמינרים ממושכים ומעמיקים, מוסד שמטרתו לקרב צעירים מישראל ומרחבי העולם לדיון בנושא השואה ומשמעותה, ולא יתרכז בהנצחה של חברי תנועה אחת. ברבות הימים הושג תקציב לבניה של מוזיאון בעזרתו של השר משה קול, והמוסד החדש נכנס לפעילות מלאה בשנת 1972, כמרכז סמינרים בינלאומי שבו מוזיאון, מרכז חינוכי וארכיון תנועתי.
ארכיון משואה הוא כיום הארכיון המרכזי לתולדות תנועות 'הנוער הציוני' ו'עקיבא'.


יושבי ראש הוועד המנהל של משואה:

1989-1972 משה קול ז"ל

1992-1989 יצחק גולן ז"ל

2006-1992 ד"ר משה בייסקי ז"ל

2006- שרגא מילשטיין

   

Created by Emara Design. Signed by .